• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Ağır Vasıta Güvenli Sürüşün (Defansif Sürüş) Önemi

Home Makaleler Ağır Vasıta Güvenli Sürüşün (Defansif Sürüş) Önemi

Yaşadığımız ülkede yük, eşya ve yolcu taşımacılığının büyük çoğunluğu karayolu ile yapılmaktadır. Bu oran yaklaşık olarak %80’ dir. Ülkemizde ticari amaçla karayollarında araç kullanan sürücülerin çalışma ve araç kullanma saatleri kanun ve yasalarla belirlenmiştir.

Belirlenen bu kurallara rağmen maalesef  Türkiye’ de ortalama her gün yaklaşık olarak 12 ila 15 arasında vatandaşımız hayatını kaybediyor,  bu kazaların yaşanmaması için herkes elini taşın altına koymalıdır.

Bu yazımızda sizlere şunları sormak istedim;
-Yaşam amacınız, hedefleriniz ve hayattan beklentileriniz nelerdir?
Bütün bu sorulara herkesin verecek bir cevabı muhakkak olacaktır.
Hayattan istekleri ve bu istekleri gerçekleştirebilmek için o insanın hayatta olması ve yaşaması gerekmektedir. Peki  neden mi? güvenli sürüş;

 Güvenli Sürüş (Defansif Sürüş)

Meslek olarak sürücülüğü seçmiş insanlarımızın, sabah evinden o sıcak yuvasından ailesinin rızkı için ayrılmak zorunda kalmış olan sürücülerin aynı şekilde sağ salim tekrar evlerine geri dönmek düşüncesiyle ve bunun gerektirdiği sorumlulukla hareket etmeleri gerekmektedir.
Bu düşüncelerin ve teamüllerin gerçekleşmesi Davranış Odaklı Sürüş Kültürüne bağlıdır.
Ekmeğini sürücülükten kazanan ağır vasıta şoförünün kural tanınamazlık ve bana bir şey olmaz düşüncesiyle hareket etmemesi gerekir. Çünkü bir ağır vasıta şoförü her gün karayolunda araç trafiğiyle, trafik levhalarıyla ve kurallarla iç içe yaşamaktadır. Kısaca kendi branşında (Sürücülükte) profesyonel olmak zorundadır.
Onun için kendi fikrim olarak ağır vasıta sürücüsünün hata yapmaması gerektiğini düşünmekteyim.
Bu düşünceyle bizlerin görmek istediği ağır vasıta sürücüsünün; Karayolunda daima ileriyi planlayarak araç kullanan, tehlikeleri gözlemleyip analiz eden, karşısındaki sürücünün yarattığı veya yapmış olduğu hatayı tol ere eden ve asla trafikte tehlikeli araç kullanmayan kısacası (proaktif) bir sürücü olması gerekmektedir.

Bütün bu kural ve prosedürleri, kendi iş deneyimi ve tecrübelerinizle harmanlayıp iş ahlakıyla bütünleştirip çalışma sahanızda (Karayolunda) uyguladığınızda başta kendiniz ve karşınızdaki insanlar herkes akşam evine sağ salim dönebilecek ve hayatına devam edebilecektir.

Çalışma hayatınız boyunca kaza ve acı yaşamamanız dileğimle.

Bu makale AdexAkademi Ağır Vasıta Eğitmenlerinden Yüksel ÖZTÜRK Tarafından Hazırlanmıştır.

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir