• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Bundan 16-17 Sene Evvel…

Home Makaleler Bundan 16-17 Sene Evvel…

Bundan tam 16– 17 sene önce, Yol Güvenliği ve Güvenli Sürüş Eğitimlerine Usta ile başladığımda (Usta’nın kim olduğu yazının sonunda söyleyeceğim) heyecanımın arkasında hedeflerim de vardı.

Ve hedeflerimi sadece kendi adıma değil, artık çalıştığım profesyonel şirket adına da belirlemiştim.
Ben bu işte, ‘usta’ ile birlikte ‘uzman’ olmayı ve kendi adımla anılacak işlere imza atmayı hedef yapmıştım. Yaptığımız işin profesyonelce ve benzersiz olması gerekiyordu.

Fakat bu “usta” ya da “uzman” olma fikrim, yıllar içinde ‘’Türkiye Trafiği İçin’’ üstüme düşen vazife nedir fikrine dönüştü ve neler yapılması lazım noktasından yola çıkarak bugünkü noktaya geldi. Çünkü Türkiye’de bu konuda uzman yok denecek düzeydeydi, kolay olmasını beklemiyorduk. Henüz o yıllar için bu iş kolu, yani bugünkü adıyla ‘’Yol Güvenliği veya Güvenli Sürüş Eğitimleri’’ henüz bir sektör değildi. Hatta bilgi kirliliği ve eğitimlerle ilgili de isim kargaşası mevcuttu. Bu kadar yıldır yaptığım farklı farklı eğitimler, katıldığımız seminerler, yurtiçi yurtdışı yaptığımız organizasyonlarla birlikte edindiğimiz tecrübeler gösteriyor ki;

Türkiye’nin Trafikle ilgili;
1 – Öğreti problemi
2 – Trafikte Uygulama sorunu
3 – Trafik Polisi olarak da uygulatma sorunu var.

Yani bu ne demek, düşünün birçok kişi araba kullanmayı aile bireylerinden öğreniyor, burada hiç çekinmeden kendimden örnek vermek isterim, evet bende babamdan öğrendim. Yine hiç çekinmeden söylemek isterim ki babam bugün bile araç kullanmasına ve benim idolüm olmasına rağmen, maalesef bu günün teknolojik araçları hakkında birçok şeyi bilmiyor.

Ben diyorum ki;
Ya yaptığın işi seveceksin, ya da sevdiğin işi yapacaksın.
Çok şükür ki bende sevdiği işi yapanlardanım.

Unutulmamalıdır ki araç kullanıcılarının sosyal statüleri, eğitim seviyeleri, yaşam biçimleri, kazandıkları para miktarı, kullandıkları aracın markası, hatta modeli ve rengi “güvenli” araç kullanmayla maalesef bağlantılı değildir.
Hal böyle olduğunda ortaya çıkan mevcut durum İstanbul başta olmak üzere bütün büyük şehirlerde yaşanan kaotik trafik ortamını yansıtmaktadır. Her gün TV kanallarında arıza şeridine giren, kırmızı ışıkta durmayan sürücü ya da araç kullanıcısı görebilirsiniz. Bu durum aslında kişilerin genel olarak birbirlerine olan saygı kavramının azalmasının trafik ortamına yansımasıdır. Saygı kavramı ailede verilir denir ve öyle biliriz, peki trafik kavramının ailede verilebileceğine inanıyor musunuz? 
İnanıyorsanız, verebiliyor musunuz? Lütfen düşünün, siz ebeveynler olarak trafik kurallarının ne kadarını biliyorsunuz? Üst paragrafta yazdığım maddeleri bence ciddiye almak ve çözümün parçası olmak gerekir.

Hepimiz biliyoruz, bu ülkede yılda yaklaşık 10.000 kişi Trafikte hayatını kaybediyor.
Unutmayın, Çocuklarınız okul kitapları arasında Trafik kitabı da var, hiç içini açıp baktınız mı? Ya da bu konu hakkında okulda ne öğretiliyor, biliyor musunuz?Biz ve çalıştığımız kurumların üniversiteler aracılığıyla yaptığı araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar çok vahim.

Biliyoruz ki İstanbul dışındaki illerde emniyet kemeri takma alışkanlığı henüz çok düşük, arka koltuk da neredeyse hiç takılmıyor. Fakat 1997 yılında beri arka koltukta emniyet kemeri takmak yasal zorunluluk, kaç kişi biliyor hangi Trafik polisi özel günler haricinde bu konuya dikkat çekiyor, hiç bu konuda para ceza kesilen var mı? Lütfen iki üst paragrafta yazılan cümleleri ve maddeleri tekrar gözden geçirin.

Üniversite Araştırma sonucuna göre;

İstanbul’un yanı başı Kocaeli, aslında Türkiye Karayollarının can damarlarından biri denebilir.
Sayım sonuçları; Kocaeli ilindeki 9 noktada toplam 23267 araç sayıldı ve bu sayıma göre sürücü kemeri takma oranı %28’dir.
Bugün artık Türkiye trafiği için bir şey yapmak veya üretmek bence hepimizin üstüne düşen Sosyal Sorumluluktur. Bizde Adex Akademi olarak Bu konuda da taşın altına elimizi koymaktan hiç çekinmedik, hatta bedenimizle bile hazırız. Yeter ki gelecek nesillere daha güvenilir bir trafik ortamı bırakalım. Bu konu hakkında, kurum olarak yürüttüğümüz sosyal sorumluluk hareketimizden bahsetmek isterim;

Ümraniye Belediyesinin 14 dönüm üzerine yaptırdığı 21 Mart 2013 tarihinde Ulaştırma Bakanımız açılışını yaptığı Çocuk Trafik Eğitim Parkında hafta da 7 gün olmak üzere toplam da yaklaşık 9.500 çocuğa Trafik eğitimi vermiş bulunmaktayız. Çocuklar için eEğitimlerimiz aynı hızda devam etmektedir.

TÜRKİYEDE NEDEN YOL GÜVENLİĞİ BİR İHTİYAÇ?
Tüm kurallar çerçevesinde iller bazında (IBBS Düzey-3) yapılan toplam analizlere göre, illerimizin %25’i “Yüksek Riskli” ve %46’sı “Riskli” ve %11’i “Güvenli” olarak değerlendirilmiştir.

Trafik kazaları, Türkiye’de yaşayan herkesin her gün karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan birisidir. Bu risk hepimizi tehdit etmektedir. Ehliyet alma sürecinin, sürücülere yeterli trafik bilincini ve araç kullanma kabiliyetini verebildiğini söylemek mümkün değildir. Dolayısıyla trafikte, emniyetli bir şekilde günlük hayatımızı sürdürebilmemiz için hepimizin bilinçli ve tutarlı bir eğitime ihtiyacı vardır.

Trafikte kullanılan araçların teknolojisi her gün gelişmekte, araçların performansları giderek artmakta, sürücüleri koruyacak güvenlik ekipmanları gelişmekte fakat hala insan faktörü sistemin en zayıf parçası olarak kalmaktadır.
Bu yüzden ADEXAKADEMİ, sürücü eğitimini, trafik emniyeti çalışmalarının en önemli parçası olarak kabul etmektedir. Hedef; trafik olgusunu bilen ve güvenli Sürüş bilinci gelişmiş insanlar yetiştirmektir.
Eğitimlerle desteklenen bir filoda, çalışanların sürüş standartlarını artırarak, yol emniyeti anlayışını yükseltmek ve dolayısıyla kaza sayısını azaltarak firma imajını güçlendirmek mümkündür.
Trafikte tehlikeyle karşılaşmadan araç kullanmak veya tehlikeli bir durumu kazasız atlatmak, profesyonel bir sürücü için bile çok zordur.

Bu ilk yazımı bitirirken, en başta ‘’usta’’ olarak bahsettiğim, Cankat Hurmoğlu’na , ‘’Cankat abiye’’ bu sektöre olan katkıları için teşekkür ederim ve ayrıca benim de ustamı unutmadığımı ifade etmek isterim.

‘’Ustasını Unutan, Usta olamaz’’

Kazasız Günler Dilerim.

Mert İNTEPE

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir