• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

İETT Kazaları

Home Makaleler İETT Kazaları

Positive Grid-Bias FX 2 Elite VST Crack

Yorgunluk, hız, takometre

Uluslararası Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Mert İntepe ise son günlerde gündemde olan otobüs kazalarına bakıldığında, kazaların sebebinin “sürücü davranışı” gibi görüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

“Biz 2018’den beri bir sürü otobüs kazasını inceliyoruz. Sürücü yorgunluğundan, takometre ve hızdan başka bir üçgen bulamıyoruz. Yorgunluk, hız, takometre… Çalışma ve dinlenme saatini planla, yorgunluğu dizayn et, hız limitini kurgula, denetimini artır. Bakım ve araçta elektronik olarak bir hasar, kaza yapmaya sebebiyet verecek bir problem var mı? Bunu bul, kazalar çözülür.”

Otobüs kazalarının 2018’den sonra artmaya başladığına dikkati çeken İntepe, “Bir elektronik manipülasyon var mıdır? Yani sürücünün ‘Bu sistem bizde olmasa da olur, bunu kapat. Bunu devre dışı bıraktır. Otomatik fren sistemini kaldır’ gibi denetimi yönetemezseniz ve bunu sadece sürücüye bırakırsanız, sürücü kendi konforunu bozuyormuş gibi düşünen elektronik sistemleri devre dışı bırakır. Bu derece bıraktığın elektronik sistem başka bir şeyi bozar. Başka bir şeyi bozarsan fren ihtiyacın olduğunda frene basarsın, ‘aracın durmuyor’ dersin ama sen takip mesafeni dizayn etmemişsin, kuru zemine göre, ıslak zemine göre planlamamışsın. En sol şeritte gidiyorsun halk otobüsüyle… Hiç kusura bakma bu kaza kaçınılmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Otobüslerde şoförlerin emniyet kemeri takması gerektiğini vurgulayan İntepe, her kazanın sürücü sebepli olmadığını, davranış odaklı sürüş yapılmadığı, yönetimsel bir karar alınmadığı ve mesleği sürücülük olan insana profesyonel bir dokunuş yapılmadığı takdirde kazanın kaçınılmaz olduğunu anlattı.

İntepe, kentteki toplu taşıma araçlarının yenilenmesinden ziyade doğru bakıma ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

‘’Bir elektronik manipülasyon var mıdır? Yani sürücünün ‘Bu sistem bizde olmasa da olur, bunu kapat, bunu devre dışı bıraktır, otomatik fren sistemini kaldır’ gibi denetimi yönetemezseniz ve bunu sadece sürücüye bırakırsanız, sürücü kendi konforunu bozuyormuş gibi düşünen elektronik sistemleri devre dışı bırakır. Bu derece bıraktığın elektronik sistem başka şeyi bozar. Başka bir şeyi bozarsan fren ihtiyacın olduğunda frene basarsın, ‘aracım durmuyor’ dersin. Ama sen takip mesafeni dizayn etmemişsin, kuru zemine göre planlamamışsın. En sol şeritte gidiyorsun halk otobüsüyle… Hiç kusura bakma bu kaza kaçınılmaz.’’ değerlendimesinde bulundu

Otobüslerde şoförlerin emniyet kemeri takması gerektiğini vurgulayan İntepe, her kazanın sürücü sebepli olmadığını, davranış oldaklı sürüş yapılmadığı, yönetimsel bir karar alınmadığı ve mesleği sürücülük olan insana profesyonel bir dokunuş yapılmadığı takdirde kazanın kaçınılmaz olduğunu anlattı. İntepe, kentteki toplu taşıma araçlarının yenilenmesinden ziyade doğru bakıma ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

Lütfen haberin videosunu izleyin…