• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Kadınları bekleyen gizli tehlike! Gözümüzün önündeki 40 yıllık ‘sır’ ortaya çıktı

Home Makaleler Kadınları bekleyen gizli tehlike! Gözümüzün önündeki 40 yıllık ‘sır’ ortaya çıktı

Deep Freeze Standard Crack 

Araç güvenliği için vazgeçilmez olan çarpışma testleriyle ilgili yapılan son araştırma, kadın sürücüleri ve yolcuları bekleyen gizli tehlikeyi gözler önüne serdi. Trafik kazalarında kadınların zarar görme riski, erkeklere oranla daha yüksek çünkü araçların büyük bir çoğunluğu üreticiler tarafından erkek fizyolojisine göre dizayn ediliyor… Yol Güvenliği ve Güvenli Sürüş Uzmanı Mert İntepe, araç kullanırken alınacak küçük tedbirlerin yaralanmaların önüne geçebileceğini belirtiyor.

Senim Tanay Karakuş / Selçuk Bulut – Milliyet.com.tr  

ABD’de yapılan araştırma çok çarpıcı bir sonucu gözler önüne serdi: 40 yıldır yapılan çarpışma testlerinde kullanılan mankenler sadece erkek sürücüler düşünülerek tasarlanıyor! Kadın sürücü testlerinde ise erkek modellerin daha ufak benzerleri kullanılıyor. Ayrıca genel olarak trafikte kadınların erkeklere göre daha dikkatli olduğu bilinse de ABD’de yapılan araştırmalara göre, kadınların ölüm ya da yaralanma oranları daha fazla. Burada en büyük etkenin, erkek fizyolojisine göre üretilen araçlar olduğu iddia ediliyor.

Araştırmacılar, kadınların erkeklerden farklı fizyolojik özellikleri olduğu için çarpışma testlerinde küçük erkek modellerin kullanılmasının kadın sürücüler ve yolcular için bir fikir veremeyeceğini söylüyor.

ÖLÜM ORANI ERKEKLERE GÖRE YÜZDE 17 DAHA FAZLA
Araştırma sonucuna göre ABD’de kazaya karışan araçlarda yaşanan ölümlerde kadınların yüzde 17 daha fazla etkilendiği vurgulanıyor. Yine aynı araştırmaya göre, kazada yaralanma oranları da erkeklere oranla yüzde 72 daha yüksek. Özellikle ABD’de üretilen araçların daha büyük ve ağır olması kazalarda kadınların etkilenme oranını da artırıyor.
‘KADINLAR KAZAYA DAHA AZ KARIŞIYOR’
Araştırma sonuçlarını yorumlayan Yol Güvenliği ve Güvenli Sürüş Uzmanı Mert İntepe, kadın sürücülerin yüzde 30 daha az kazaya karıştığını belirterek, “Kadınlar erkeklere göre yol güvenliğine daha uyumlu ve bilinçli şekilde yaklaşıyorlar” dedi.

Mert İntepe, “Araçların büyüklüğü kazalardaki yaralanmaları etkiliyor ancak en önemli faktör emniyet kemeri kullanımı. Emniyet kemeri kullanımı sonucu zarar görme olasılığı minimuma iner. İstatistikler kadınların yüzde 30 daha az kazaya karıştığını gösteriyor. Kadınlar erkeklere göre yol güvenliğine daha uyumlu ve bilinçli şekilde yaklaşıyorlar. Erkekler bir kazaya karıştığında kesinlikle hatanın kendinden kaynaklanmadığını iddia eder ancak kadın sürücüler bu konuda daha rasyonel davranıyor” diye konuştu.

ERKEKLERDE AŞIRI HIZ, KADINLARDA MANEVRA

Kadınlarla erkeklerin yaptığı kazalara bakıldığında erkeklerin daha çok hıza yönelik ve kontrol kaybına bağlı kazalara karıştığını söyleyen İntepe, “Kadınlarda ise park ve manevra tipi kazaları daha fazla görüyoruz. Bir kadının takip mesafesini ihlal ederek kazaya karıştığını görmek çok nadirdir. Yine kadın sürücülerin trafikte başka bir sürücüyü bilerek sıkıştırdığını da pek göremezsiniz” dedi.

ÖLÜMLERİ YÜZDE 75 AZALTAN YÜZYILIN BULUŞU!
Yol Emniyet Uzmanı Mete İntepe, kazalara karşı emniyet kemeri kullanımının da büyük önem taşıdığını belirtti. “Otomobil ve otomotiv sektörünün yüzyılın buluşu olarak adlandıracağımız emniyet kemeri trafik kazalarındaki ölümleri yüzde 75 oranında azaltıyor” diyen İntepe “Türkiye’de henüz yeteri kadar önemi bilinmeyen arka koltukta emniyet kemeri kullanımı da inanılmaz önemli. Trafik kazalarında gerçekten araçtan burnunuz kanamadan çıkmanız için arka koltukta emniyet kemeri kullanmanız hayati önem taşıyor. Zaten 1997 yılından beri arka koltukta emniyet kemeri kullanmak ülkemizde de yasal bir zorunluluk” diye konuştu. 

DİREKSİYONDA POZİSYONUNUZU BÖYLE AYARLAYIN
Araç kullanırken sürücü koltuğu ve direksiyon pozisyonunun da hayati öneme sahip olduğunun altını çizen İntepe, “Direksiyon koltuğuna oturduğunuzda belli ayarlar yapacaksınız. Fren pedalına ya da debriyaj pedalına bastığınız zaman ayak bileğinizde ve dizinizde bir açı olmak zorundadır, bu kollarınız için de geçerlidir. Direksiyonu bir saat gibi düşünün. Araç üreticilerinin ve mühendislerin yaptığı tüm araştırmalar bugün hemen hemen birçok arabanın direksiyonunu saat gibi düşünmemiz gerektiği yönünde.”

“Direksiyonun ‘10.10’ şeklinde denk gelen kısımlarını ellerinizle tutarak, baş parmaklar direksiyon simidinin üstünde olmak kaydıyla, yine elimiz ile dirseklerimiz arasında bir açı ve mesafe yakalamalıyız. Bunu en iyi şöyle ayarlarsınız; direksiyon ile göğsünüz arasında maksimum 25-30 santim bir mesafe olmalı. Hava yastığı yani airbag’in size zarar vermemesi için bu mesafe çok önemli bir ayrıntıdır” detaylarını paylaştı.