• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Kafa Nereye Vücut Oraya…

Home Makaleler Kafa Nereye Vücut Oraya…

Araçlarda sürücü ve yolcu koltuklarının arkasında bulunan koltuk başlıkları, yakın bir tarihe kadar maalesef aksesuar olarak biliniyordu

Aksesuar olarak düşündüğümüz bu ekipmanların, sadece rahatımız için yerleştirilmiş birer ekipman olduğunu düşünen insanların sayısı azımsanmayacak düzeydedir.

Biz eğitmenler olarak, kafalık diye ağzımızda yer eden koltuk başlıklarının aslında çok ciddi bir güvenlik ekipmanı olduğunu 2000’li yılların başında konuşmaya başladık. Siz okuyucular ve araç kullanıcılarının bir kısmı günümüzde hala konunun hassasiyetini bilmiyor olabilirsiniz.

 Peki, biz eğitmenler yapmış olduğumuz eğitimlerde bu koltuk başlıkları hakkında acaba neler anlattık; en basit hızlardaki (şehir içi hızları) kazalarda ya da çarpışmalar da insan vücudu öne ve arkaya hareket eder dedik. Bu vücut hareketi sırasında boyun ve omurilik zarar görebilir dedik ve baktık anlaşamıyoruz, şunu da ekledik. Vücut öne doğru hızla savrulurken, baş arkaya doğru gider dedik ve yine baktık tam anlaşamıyoruz, tüm bunlara ek olarak, bir araca arkadan çarpıldığında ve ileri doğru itildiğinde, araç koltuğu yolcuyu ileriye doğru iter dedik. Onlar bize dedi ki, “olur mu canım hiç öyle şey” ilk defa duyuyorum.

Biz dedik ki bu kafalıklar var ya bu kafalıklar, size hiç tanıtılmamış hatta tanıştırılmamış olabilirler. Yine baktık ki inanmıyorlar, videoları gösterdik. Saatte 30 km. hızla seyahat ederken bile bir kazaya karışırsanız, 3,5 tonluk bir ağırlık ile öne savrulursunuz ve kendinizi tutamazsınız dedik. Her ne kadar ikna olmasalar da sonunda dediler ki, peki hocam bu kafalıkların bir ayarı var mı? Nasıl kullanılır? İnanın bana sonunda bunu dedirttik. 😊

Bir oh çekerek, hafifçe gülümseyerek bilgi bombardımanını başlatıyoruz: Bu bombardıman sonunda hem gönülleri hem de tüm kaleleri içten fethedeceğiz, burası kesin.

Amacımız, bizi dinleyen ve okuyan herkese hoş geldin hayatıma sevgili kafalık dedirtmek.

İşte başlıyoruz;

Kafalık kendine özgü yapısal ve ancak fonksiyonel olarak kaza durumunda en güvenli koşulları sağlamayı amaçlayan bir ekipmandır.

Kazanın sonuçlarını ve kazanın ciddiyetini azaltmak için, araç içindeki aktif-pasif diye adlandırılan güvenlik sistemlerindendir.

Aracınızın koltuğuna oturduktan sonra, kürek kemikleriniz koltuğunuzu sırtlık kısmına değmelidir. Bunun devamında da, kafanız ile kafalık arasında dikey olarak min. 3-4 parmak boşluk olmalıdır. Yatay yükseklik göz hizasına kadar yükseltilmelidir diyoruz. Fakat yolculuk esnasında, kafanız kafalığa temas etmemelidir. Çünkü kafalıklar, sürüş esnasında kafanızı dinlendireceğiniz bir yer değildir. Modern otomobillerin gücündeki ve hızındaki sürekli artış,  diğer taraftan da ciddi bir tehlike kaynağıdır. Bu anlamda kafalıklar hayati önem teşkil etmektedirler.

Otomobillerin gelişmişlik seviyesi, kafalıkları doğrudan etkiliyor ve günümüzde aktif koltuk başlıkları araçlarımızın içinde yer almaya başlıyor. Çarpışma esnasında vücudumuzun alacağı darbeye göre kafalıklara elektronik bir komut gelir ve boynunuzun aşırı bükülmesini önleyecek pozisyona gelir. Yani kafalık kendi kendine fiziki olarak hareket edebilir bir teknolojiye ulaşmış durumdadır.

Sonuç olarak konuyu anlaşılır bir dil ile toparlayacak olursak, en düşük hızlarda (Örneğin; 10 Km/s – 25 Km/s) bile karışacağınız bir çarpışma sonrasında kafalıklarınız doğru konumda değilse ve hatta mesafe ayarı doğru değilse baş ve boyun zedelenmeleri kaçınılmazdır, genelde kaza anında vücut ve boyun bölgesindeki hasar tespit edilmiyor ya da ciddiye alınmıyor.  Tam da bu sebepten dolayı oluşan bir kazadan  5 – 6 yıl sonra ortaya çıkabilecek boyun fıtığı denen keyifsiz ağrılarla karşı karşıya kalabilirsiniz, benden hatırlatması.

Sevgiler, kazasız günler