• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Kar Değil, Hata Öldürür

Home Makaleler Kar Değil, Hata Öldürür

İSTANBUL (AA) – MEHMET ALİ DERDİYOK – Uzmanlar, yurdu etkisi alan kar yağışına bağlı meydana gelen kazaların çoğunluğunun kurallara uyulmamasından kaynaklandığını belirtti.
Uzmanlar, eğitim pistinde kar lastiği takılı iki araçla gerçekleştirilen test sürüşünde, kazaların hava şartlarından çok sürücü hataları nedeniyle meydana geldiğini gösterdi.
Test sürüşü sırasında aynı marka ve her ikisi de kış lastiği takılı araçlar kullanıldı. Araçlardan uygun hızda ilerleyen aracın karlı ve buzlu yolda daha güvenli hareket edebildiği görüldü.
AA muhabirine bilgi veren Uluslararası Yol Güvenliği Uzmanı Mert İntepe, kar nedeniyle meydana gelen kazaları değerlendirerek, kazalara sürücü hatalarının neden olduğunu söyledi.

İntepe, televizyondan izlediği haber bültenlerinde bazı kazalar gördüğünü anlatarak, “Rampa aşağı inen bir araç görüyoruz. İyi de bir araç. Üstelik altında kış lastiği de görüyoruz. Ama araç bloke olmuş ve kayıyor aşağıya doğru. Şimdi bunu kime sorsan anlaması mümkün değil. ‘İyi bir araba aldım, kış lastiğim de var, ama niye kayıyorum?’ Aynı arabayı siz düz bir zeminde öyle kayarken göremezsiniz. Çünkü biz aslında ABS fren sisteminin nasıl çalıştığını bilmiyoruz. ABS frene bastığınızda tak tak tak diye bu sesi duyarız. Bu sesi duyduk, yani lastikler kızaklamadan, bloke olmadan emniyetli hareket ediyoruz” diye konuştu.
ABS’nin de son noktasının bulunduğunu dile getiren İntepe, buradaki mantığı iyi anlamak gerektiğini vurguladı. İntepe, ABS’nin lastikleri durdurduğunu ancak arabanın kütlesinin kaymaya devam ettiğini anlatarak, “ABS’nin asıl teknik olarak bilinmesi gereken konusu şudur. Kaç kilometre hızla giderseniz gidin frene bastığınızda arabanız 10 kilometrenin altına indiğinden itibaren lastik kızaklar ve sizi durdurur. Başka şekilde sizi durduramaz. O kızaklama esnasında eğime denk geldiğinizde işte arabanız kayıyor ve direksiyon çalışmaz hale geliyor. Bu nedenle kış lastiğiniz olsa dahi eğimli alanlara girmeyiniz. Girdiğinizde de uygun hızla girilmelidir.”
– “Türkiye’de karla birlikte ölümler başlıyor”
Kazaların nedeni olarak hava şartlarını kabul etmenin yanlış olduğunu aktaran İntepe, karın sadece Türkiye’ye, İstanbul, Ankara veya doğu illerine değil, dünyanın bir çok yerine yağdığını anlattı.
İntepe, durum böyleyken Türkiye’ye kar düşmeye başladığında bir anda kazaların arttığını belirterek, şunları söyledi:
“Ülkemizde kar yere düşer düşmez yollarda insanlar ölmeye başlıyor. Neden? Çünkü, insanlar kurallara uymuyor. Teknolojinin gelişmesiyle artık hava tahmin raporları bir ayın üzerindeki hava durumunu bildiriyor. Meteoroloji ‘kar yağacak’ diyor, ama bizim insanımız yola hazırlanmadan çıkıyor. Yola uygun hale getirmediğin aracınla nereye gidiyorsun? Bu nedenle hem kendisinin kaza yapması hem de başkasına kaza yaptırma olasılığı yüksek. Bazıları da aracına bir kış lastiği taktırdı mı sanıyor ki artık ona hiçbir şey olmayacak. Öyle bir süratle gidiyor ki durdurabilene aşk olsun. O süratle girdiği en ufak bir virajda aracı durdurmak imkansız hale geliyor. Hatta o taktırdığı kış lastiğinin önemi de kalmıyor. Bu nedenle hem aracımızı hava şartlarına uygun hale getireceğiz hem de kurallara uyacağız ve güvenliğimizi alacağız. Ancak bu şekilde kazalardan kurtulabiliriz.”
– “Ayağını gazdan çekeceksin”
Mesleği gereği yurdun çeşitli yerlerindeki kazaların videolarını incelediğini anlatan İntepe, bu videolarda kazaların çoğunun bariz sürücü hatalarından kaynaklandığını gördüğünü ifade etti.
Kazadan sonra sürücülerin sebep olarak kar yağışını gösterdiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:
“Öyle bir şey yok. Ayağını gazdan çekeceksin. Kar mı var? Ayağını gazdan çekeceksin. Çünkü benim videoda gördüğüm bir minibüs var. Öyle bir gidiyor ki bir saniyede duvara vuruyor. Kameradaki görüntüde zaten araba kayarak geliyor. Kaymak için ne yaptın? Bir hızlıydın, iki yanlış direksiyon hareketi yaptın, kusura bakma deneyimsiz ve tecrübesizsin, eğitimin yok, frene basmasını bilmiyorsun, lastiğin kış lastiği değil… Bunları üst üste topladığımızda kazanın sürücü hataları nedeniyle gerçekleştiğini anlarız. ‘Kar yağdı’ diye kaza yapamayız. Kar yağdığında hızını düşürürsün, emniyetini alırsın, doğru güzergahı bulursun, icap ederse de gitmezsin.”
Uluslararası Yol Güvenliği Uzmanı Mert İntepe, kış lastiği kullanımının önemine işaret ederek, kış lastiğinin hamuru sertleşmediği için böyle havalarda tutunma kabiliyetinin daha yüksek olduğunu söyledi.
İntepe, şöyle devam etti:
“Ama şunu bilmeliyiz. En iyi lastik avucunuzun içi kadar yer tutuyor. Eğer hızınızı artırırsanız bu tutunma yetersiz kalır. Örneğin, 195-60-15 lastiğiniz var. Bu 19,5 santimetre yere değdiğini gösterir. Yani bir insanın ayakkabısı daha fazla yere basıyor. Yani siz bu havada hızlı araç kullanırsanız, kış lastiği hiçbir şey yapamayabilir. Doğru hızla giderseniz, sadece çeker taraflara değil de 4 gerçek kış lastiği takarsanız, üreticinin verdiği hava basıncı değerini lastiğe basarsanız, her şey daha kolay olabilir. Kış lastiğim mi var bana bir şey olmaz. ‘4×4 arabam var, kaymam.’ Böyle bir havada 4×4 araba ya da başka bir ağır araba daha çok kayabilir. Lastiklerin aynı marka olması da önemli. Çünkü aynı diş değeri ve aynı desenler tutunmayı artırır, kaydırmayı azaltır.”

http://www.haber3.com/kar-degil-hata-oldurur-3127115h.htm#ixzz3ObNRa5fH

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir