• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Kar Değil Hata Öldürür

Home Makaleler Kar Değil Hata Öldürür

Uluslararası Yol Güvenliği Uzmanı Mert İntepe, Başkent’te de etkili olan kar yağışına bağlı meydana gelen kazaların çoğunluğunun kurallara uyulmamasından kaynaklandığını belirtti.

Kazaların nedeni olarak hava şartlarını kabul etmenin yanlış olduğunu aktaran İntepe, karın sadece Ankara, İstanbul veya doğu illerine değil, dünyanın bir çok yerine yağdığını anlattı. İntepe, durum böyleyken Türkiye’ye kar düşmeye başladığında bir anda kazaların arttığını belirterek, şunları söyledi:

KURALLARA UYULMALI
“Ülkemizde kar yere düşer düşmez yollarda insanlar ölmeye başlıyor. Neden? Çünkü, insanlar kurallara uymuyor. Teknolojinin gelişmesiyle artık hava tahmin raporları bir ayın üzerindeki hava durumunu bildiriyor. Meteoroloji ‘kar yağacak’ diyor, ama bizim insanımız yola hazırlanmadan çıkıyor. Yola uygun hale getirmediğin aracınla nereye gidiyorsun? Bu nedenle hem kendisinin kaza yapması hem de başkasına kaza yaptırma olasılığı yüksek. Bazıları da aracına bir kış lastiği taktırdı mı sanıyor ki artık ona hiçbir şey olmayacak. Öyle bir süratle gidiyor ki durdurabilene aşk olsun. O süratle girdiği en ufak bir virajda aracı durdurmak imkansız hale geliyor. Hatta o taktırdığı kış lastiğinin önemi de kalmıyor. Bu nedenle hem aracımızı hava şartlarına uygun hale getireceğiz hem de kurallara uyacağız ve güvenliğimizi alacağız. Ancak bu şekilde kazalardan kurtulabiliriz.”

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/27936979.asp

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir