• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Kar Fırtınası Zincirleme Kaza Yaptırmaz

Home Makaleler Kar Fırtınası Zincirleme Kaza Yaptırmaz

Sevgili okuyucularım son dönemde, yazılı ve görsel basındaki haberlerde okuduklarıma inanamıyorum hatta şaşkınlık geçiriyorum. İnsanların algıları bu kadar kolay değişir mi?

[scbutton link=”#” target=”blank” variation=”orange” size=”small” align=”none”]Kar fırtınası zincirleme kazaya sebep oldu[/scbutton]

Lütfen kusura bakmayın zincirlemeye sebep olan asıl durum, kazaya kar fırtınası varken hızını düşürmeyen önlem almayan sürücülerdir. Çünkü siz hızınızı hava ve yol şartlarına göre ayarladığınızda, bir önceki kuru zemin şartlarına göre hareket ettiğimizde araçlarımızı istediğiniz kısa zaman içinde durdurmanız yada güvenli bir duruş yapabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Malesef bugün ülkemizde kuru zemin ile ıslak zemin ve hatta karlı yol yüzeyinde fren mesafesi etkilemez diyecek kadar konu cahili bir çok insan var.

Unutmayın;

[scbutton link=”#” target=”blank” variation=”orange” size=”small” align=”none”]”Araçlarınız fizik kurallarına göre hareket eder. Matematik kurallarına göre durur.”[/scbutton]

Bu şartlar aracınızdaki bir ekipmanı eski, bozuk ya da çalışmaması ile bile değişir. Lastiğiniz eski ya da kış lastiği değilse şartlar değişmiş olur. Yol şartları kurudan ıslak ve kaygan zemine dönüşmüşse aracınızın duruş mesafesi artar, yani matematik kuralı değişir.

Siz aracınızın hızını düşürmeden bana bir şey olmaz ben bu yolların kitabını yazdım derseniz, şartlar değişmiş olur.

Yani aslında hiç kimsenin mezar taşında haklıydı ama öldü yazmıyor. Trafikte haklı olmak yeterli değildir.

Trafik kazasına karışmadan iş ve özel hayatınızı devam ettirmeniz, gelecek nesiller için çok daha önemlidir.

Kazasız günler…

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir