• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Lastiklerimizin Hikayesi

Home Makaleler Lastiklerimizin Hikayesi

Çok emek ve sabır isteyen işlemler kullanılarak üretilmektedir.

Bir lastiğin üretimi kauçuğun basit bir şekilde kalıba dökülmesinden ibaret değildir. Detaylara sıra dışı dikkat gösterilmesini gerektiren karmaşık bir süreçtir. Lastiklerin büyük bir çoğunluğu olmasa da birçoğu kaliteye çok büyük dikkat gösterilerek el ile yapılmaktadır. Üretim süreci boyunca birçok defa ölçülen kalite sistemimiz dünyanın her yerindeki fabrikalarımızın tamamında eşit bir şekilde ve aynı titizlikle uygulanmaktadır. Bu da lastiklerimiz her nerede imal edilirlerse edilsinler aynı kalite seviyesinin elde edilmesini garantilemektedir. 

Lastik, birçok farklı parçanın karmaşık bir toplamıdır

Lastiğin başarısı her bir parçanın bir bütün olarak birlikte nasıl çalıştığına bağlıdır. Çok geniş çeşitlilikte ham maddeler kullanan aşırı derecede ileri bir üründür. Aslında, modern bir lastiğin yapımında 200’den fazla bileşen kullanılmaktadır. 

Bu bileşenler beş gruba ayrılmaktadır:
1.  Doğal kauçuk. Lastiklerin lastik sırt katmanlarının ana bileşeni. 
2.  Sentetik kauçuk. Otomobil, karavan ve 4×4 lastiğin sırt deseninde temel bir eleman.
3.  Karbon karası ve silis. Lastiğin aşınma özelliklerinin geliştirilmesi için güçlendirici bir etken madde olarak kullanılmaktadır. 
4.  Metal ve tekstil teller. Lastiğin iskeletini meydana getirmektedirler ve geometrisini ve sertliğini sağlamaktadırlar.
5.  Birçok kimyasal etken madde. Lastiğe düşük yuvarlanma direnci ve oldukça yüksek yol tutuş gibi özel özellikler vermektedir.

Lastik imalatı sürekli bir yenilik sürecidir

 

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir