• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

‘’Makas Atmak’’ ya da ‘’Defansif’’ Kullanmak

Home Makaleler ‘’Makas Atmak’’ ya da ‘’Defansif’’ Kullanmak

‘’Makas Atmak’’ ya da ‘’Defansif’’ Kullanmak.

Emniyet genel müdürlüğünün ‘’makas atma’ ’diye adlandırılan, kısa aralıklarla şerit değiştirerek trafikteki diğer araç kullanıcılarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atarak araç kullanan sürücülere 2 yıla kadar ve para cezası verilmesi için yeni bir düzenleme hazırladı.

 

KTK da yeni düzenleme yapılmasını öngören yeni düzenleme İçişleri Bakanlığınca uygun bulunursa meclise sevk edilecek.

 

Yukarıda okuduğunuz detaylar bu tip bir düzenlemede nasıl bir yol işlendiğini göstermektedir.

 

Benim anlatmaya çalıştığım nokta ise, durumun vahametinin ve sürecin ne kadar zor bir olduğunu gösteren çaresiz bir yazıdır.

 

İhlal tespit edilecek ve cezai işlem başlayacak, başlamaz. Niye biliyor musunuz? Bu cezada vatandaşın ödeyeceği paranın hangi kuruma kalacağı konusunda bile akıl almaz detaylar ve çözümsüzlükler var. Buradan sonrası siyasete girer şimdilik bu kadar bir gün siyaset yaparsan o zaman anlatırım.

 

Gelelim Trafiğin içinde bu işin nasıl çözüleceğine; Bu iş, her bir ebeveyn çocuğuna birçok konuda nasıl eğitim veriyorsa tuvalet eğitiminden büyüklerine saygıya, manevi değerlerden sosyal toplum kurallarına kadar ne öğretiyorsa bu öğretilerinin arasına trafikte saygıyı eklemediği ve öğretmediği sürece olmaz, olmayacaktır.

 

Peki diğer taraftan yıllardan anlatmaya, öğretmeye ve kültür olarak yaygınlaştırmaya çalıştığımız ‘’Defansif Sürüş Teknikleri’’ dediğimiz konu yaygınlaştırılsa böyle bir konu gündem olur mu? Bence olmaz.

 

Bugün medya dünyası bunu o kadar büyük bir olay gibi yansıtıyor ve işliyor ki sanki bugün keşfedildi, öncesi yoktu, dünyada örnek yok.

 

Bu gerçek olmayan suni gündemi düzeltmek ve çözüm üretmek için, trafikten anlayan bir hakime ihtiyacımızın olduğu düşünmekteyim.

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir