• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Öğreterek Öğreniyorum

Home Makaleler Öğreterek Öğreniyorum
[scbutton link=”#” target=”blank” variation=”orange” size=”small” align=”none”]Makale başlığında olduğu gibi öğreterek öğrenmekten hiç vazgeçmiyorum. [/scbutton] Bunca yıldır yaptığımız eğitimlerde ve seminerlerde bu konuya defalarca şahit oldum, inanın bana mesleki deneyimin içinde bundan daha keyifli ve daha heyecan verici olay zor çıkar. Sen eğitmen olarak karşındakilere teorik anlamda ‘’dilinde tüy’’ bitene kadar ne biliyorsan anlatıyorsun, sonra da ‘’kanının son damlasına’’ kadarda pratik yaptırıyorsun. Bu arada gün içerisinde yapılan eğitim sohbetleri esnasında karşılıklı soru cevaplar ve yaşanmış deneyim, tecrübeleri dinlerken de hala öğreniyorum, duyduğum yaşanmış hikayeleri eğitim içeriklerine ‘’oya gibi’’ işliyorum. Sonunda da diyorum ki; evet bugün de içim rahat, katılımcıya eğitim konularını hakkıyla anlatım.
Gün sonunda kendimi değerlendirmem gerektiğinde, mesleki olarak rahatım, kafamı yastığa koyduğumda vicdani olarak rahatım, bugün de işimi doğru yaptım rahat uyuyabilirim.

Bizler herhangi bir kazayı ya da olayı incelerken, ilk konuştuğumuz konuların başında sürücü geliyor. Biraz cümleyi süslüyoruz, insan davranışları diyoruz. Günlerce Araştırıyoruz %98 sürücü hatası diyoruz. Bununla da yetinmeyip bütün kazalar önlenebilir diyoruz.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan ölümlü beton mikserinin kazasını medyada yorumlarken bu işin tek suçlusu sürücüdür demek, bu yaşanan olayın kolay ve ucuz tarafıdır diye bir ifade kullandım. Vay efendim arkasından bu aracı sürücü kullanmıyor muydu? ofis ortamında olan çalışanların ne suçu günahı var, konuşmak kolay gel de sen çöz bakalım diyen birçok ‘’uzman’’ duydum ve gördüm.

Güldüm, şaşırdım, kulaklarıma inanamadım, şaşkınlığımı gizleyemedim, düzelmez kardeşim derken vazgeçtim, tekrar başa dönerek anlatmaya başladım.

Sistem ve sistemin tüm çalışanları diye başladım, ortamda ince bir sessizlik oldu insanlar içinden (hissediyorsunuz, gözlerden)ulan bu adamı getirdik bir b?k biliyor diye sistem mistem demeye başladı bunu mu dinleyeceğiz bu kadar işimizin arasında diye geçirirlerken ben yüklenmeye devam ederek sağlı sollu ataklarla topu kanatlara indirdim ve orta yapmaya başladım. Çok zaman geçemeden bütün golleri kendi kalelerine atmaya başladılar. 1,2,3,4,5- sıfır derken, baktım maç içinde kendi kendilerine kavga çıkmaya başladı, ‘’bundan sen sorumlusun, şundan ben sorumluyum’’ diyenler ortaya çıkmaya başlayınca bende mola verelim dedim, doğal olarak devre arası oldu.

Devre arası olmuş tam soluklanacağım, daha su içmeye fırsat olmadan bazı aklı evvel arkadaşlar konuya hafiften uyanınca hocam bize çok gol atma aman işimizden oluruz demeye başladılar. Bu meslekte babamı tanımam fikri ile ikinci yarıya başladım, benim takımda adam değişikliği yok, ben var seversen, çay var içersen, yol var gidersen kültürü ile devam ediyoruz.

Patron dedim; oh herkes rahatladı, evet abi adam doğru söylüyor.
SEÇ-G müdürü dedim; Herkes birbirine bakarak ‘’o ne la’’ dediler.
Operasyon sorumluları; tık yok
Bölge Müdürü, Sevkiyat sorumlusu; çıt yok
Baktım ortam sus pus oldu, dedim ki kazaları sistemler yapar sürücüler değil demek istiyorum diyerek maçı bitirdik.

hepimizsorumluyuz

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir