• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Sisli Havalarda Araç Kullanımı

Home Makaleler Sisli Havalarda Araç Kullanımı

Boğaz Köprüsü Sisli Görüntüsü

Sis, her ışını kıran ve dağıtan milyonlarca küçük su damlacıklarından oluşur. Bu yüzden görüş oldukça büyük ölçüde engellenir. Önde giden araçlar olduklarından daha uzak görünürler. Birçok trafik katılımcısı böyle bir optik yanılmayı beklemezler ve kötü görüşe rağmen hızlı giderler ve çok az mesafe bırakırlar.

Sis’in milyonlarca küçük su damlacıklarından oluşması yol yüzeyinin de kayganlaştığı anlamına gelir ve buz kadar tehlikelidir.

Siste farları, gerekirse sis lambalarını yakın, hızınızı azaltın ve öndeki araçla emniyet mesafesini 4 sn ye çıkartın. Kötü görüşte daima yolun sağ şeridini esas alın – yönünüzü asla öndeki aracın arka lambalarını veya orta şeridi kullanarak bulmaya çalışmayın. Mümkün ise şağ şerit çizgisini ve işaretlerini takip edin.  Cam açarak dışarıdaki araçların seslerini duyabilirsiniz.

Sis arka lambaları şehir içinde ve dışında yalnızca sise bağlı 50 m altında görüşte kullanılabilir; asla yağmur da veya karda kullanılmaz.

Sis kaybolur kaybolmaz tekrar kapatılmalıdır, zira önde giden ve arkadan gelen araç sürücülerinin gözünü alırlar ve diğer araç kullanıcıları için tehlike oluşturur. Kanunen de yasaktır.

Not: Dörtlü flaşörlerinizi yakmayın, dörtlü flaşör sadece arıza hallerinde kullanılmalıdır.

Trafik ortamında hemen herkes kısa duraklamalarda bile kullanarak yanlış yaptıklarını bilmemektedirler.

Unutmayın, Sisli havalarda daha iyi gören yoktur, çok risk alan vardır.

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir