• (+90) 216 632 44 41 AdexAkademi

Yaz Lastiği Geçiş Uyarısı

Home Makaleler Yaz Lastiği Geçiş Uyarısı

Bildiğiniz gibi dünyanın önde gelen lastik üreticileri havaların ısınması ile birlikte yaz lastiğinin kullanımının fayladaları ve önemini araç kullanıcıları ile paylaşarak, sıcak hava ve yol koşulları için hazırlıklı olmaya davet ediyor.

Aslında bu konu ile ilgili farklı bir düşüncede şöyle; ‘ Kışın hava şartları oldukça sert, yollar kaygan ve tehlikeli, kış lastiği kullanmalımıyım yaz şartlarında hangi tip lastik kullanırsam kullanayım genel olarak bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum’ diye kullananlar var.

Evet malesef bu düşüncede olanların sayısı oldukça fazla olduğunu biliyoruz. Biz eğitimlerimizde lastik konusunu oldukça detaylı ve derinlemesine işlemeye gayret ediyoruz. Eğitimler sırasındaki aldığımız olumlu geri bildirimler’de bizi oldukça mutlu ediyor.

Biz diyoruz ki, mevsimine uygun lastik kullanmak, fren mesafesini kısaltırken viraj emniyetinizide artırıyor.

Şimdi siz bu yazıyı okurken içinizde de diyorsunuz ki ‘ Ne alakası var canım yaz mevsiminde kış lastiği ile hareket eden bir araç ne gibi zorluk yaşayabilirki zaten zemin kaygan değil, her yer kupkuru abartıyorsunuz, ben bunu denedim hiç de bir fark hissetmedim’

Lastik üreticileri ve biz eğitmenlerin yaptığı fren, viraj ve manevra test sonuçları şunu gösteriyor. Dış ortamdaki hava sıcaklığı 25 derecenin üzerine çıktığında kiş lastikli bir araç, yaz lastikli bir araca göre 3-4 metre daha geç durabilir, duruyor.

Ayrıca marka ve üretici bazlı konuşacak olursak, ismini vermek istediğim ülkelerden ithal edilecek/edilen lastikleri konuşacak olursak yukarıda anlattığım metrajlar biraz daha fazla olacak ve durum çok ciddi risk teşkil edecektir. Lastiklerin hamur yapıları ve içerik maddeleri dolayısıyla yaz lastiklerinde aşırı ısınma ve çabuk yıpranmalar söz konusu, bu koşulların fren kabiliyetin, ve viraj içerisindeki merkez kaç kuvvetini olumsuz etkiliyecektir.

Yani bazen hepimizin ağzından farkında olmadan dökülen şu cümleler var ya ‘ anam anam eyvah eyvah ‘ demeye kalmadan bir ses gelir ‘KÜT ‘ bu sesin ne olduğunu anladınız diye düşünüyorum :)) Herşey yolunda maddi hasarlı bir kaza olduğunu kabul ediyoruz ve araçtan indiniz ve o meşhur cümleler devam ediyor, ‘ Ya kardeşim hiç anlamadım kava kupkuru nasıl oldu bu iş ‘ eeee saygılı araç kullanıcı dostlarımız demedi demeyin; Ülkemiz 4 mevsim yaşayan bir ülke olma ile ünlüdür, fakat siz 2 mevsime göre lastik kullanma tercihi yapmalısınz.

Bize göre 4 mevsim lastiği diye bir lastik istediğimiz formu sağlamayacaktır. Yaz lastiği – Kış lastiği bu tercihlerinizi bulunduğunuz şehirin hava ve yol şartlarına göre ayarlayabilirsiniz.

Yani biz istanbul’daki ortam için konuşacak olursak Ekim ile Nisan arasında kış lastiği Nisan ile Eylül arasında yaz lastiği kullanmanızı öneriyoruz.

Unutmayın; Kışlık botlarımızla plaja gitmezsiniz, yazlık terlikleriniz ile kar veya buzlu bir ortamda gidemezsiniz.

Kazasız Günler..
Mert İNTEPE

Leave YourComments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir